66953125
fa-IRen-US
 

تفاوت میان میخ‌کوب و منگنه‌کوب با چسب در چیست؟

زمانی که در کار خود به انتخاب نوع اتصال می‌رسیم، انتخاب‌های زیادی در پیش روی ماست. استفاده از چسب‌ها و مواد شیمیایی یکی از راه‌های منطقی پیش رو می‌باشد. از طرفی دیگر گزینه‌ی استفاده از میخ و منگنه نیز برای چسباندن وجود دارد.
معمولاً هم استفاده از میخ‌کوب و منگنه‌کوب در کارهایی چون نجاری، رویه‌کوبی، ساخت مبلمان و غیره متداول تر است. اما چرا این گونه است؟ چرا بیشتر توصیه می‌شود که به جای چسب از وسایلی نظیر میخ‌کوب و منگنه‌کوب استفاده شود؟ در این نوشتار سعی داریم تا با ارائه تفاوت‌های میان این اتصالات، برتری وسایلی نظیر میخ‌کوب بر چسب را توضیح دهیم.

تفاوت میان میخ‌کوب و منگنه‌کوب با چسب در چیست؟

میخ‌کوب چیست؟

میخ‌کوب ابزاری است که از آن برای کوبیدن و وارد کردن میخ به چوب و دیگر مواد استفاده می‌شود. اما استفاده‌ی معمول از این ابزار بیشتر در صنایع چوبی است. میخکوب انواع مختلفی دارد که مهم‌ترین آن‌ها شامل میخ‌کوب‌های بادی، میخ‌کوب‌های الکترومغناطیسی و میخ‌کوب‌های گازی می‌باشند. در نوع بادی، با استفاده از فشار بالای هوا، میخ بر روی سطح مورد نظر کوبیده می‌شود و فرو می‌رود. در الکترومغناطیسی نیز با استفاده از شارژ الکترومغناطیسی میخ کوبیده می‌شود.
در نوع گازی آن با استفاده از گازهایی با قابلیت اشتعال نظیر بوتان یا پروپان، نیروی انفجاری به میخ وارد شده و میخ کوبیده می‌شود. میخ‌کوب‌ها در واقع ابزارهای نوینی هستند که جایگزین چکش‌ها شده‌اند. اولین میخ‌کوب‌ها در دهه‌ی پنجاه میلادی به بازار آمدند و به دنیا معرفی شدند. در آن زمان میخ‌کوب‌ها قابلیت کوبیدن ۴۰ تا ۶۰ میخ در دقیقه را داشتند و به طور کلی نیز بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ میخ در آن‌ها جا می‌شد.

منگنه‌کوب چیست؟

منگنه‌کوب نیز نوعی ماشین یا ابزار است که از آن برای کوبیدن سوزن منگنه بر روی چوب، پلاستیک یا مصالح ساختمانی استفاده می‌شود. از منگنه‌کوب‌ها در صنایع و کارهای بسیار متنوعی نظیر نجاری، بنایی، سیم‌کشی، نصب کف‌پوش و غیره استفاده می‌شود.
بر حسب نوع کارکرد، منگنه‌کوب‌ها به سه نوع مختلف تقسیم می‌شوند: نوع دستی یا manual، برقی و بادی. در نوع دستی منگنه با کمک فشار و نیرویی که از طرف دست انسان بر آن وارد می‌شود، بر سطح مورد نظر کوبیده می‌شود. نظیر این نوع منگنه‌ها در بسیاری از خانه‌ها وجود دارد و از آن‌ها برای چسباندن چند کاغذ به یکدیگر استفاده می‌شود. نوع برقی یا شارژی نیز با استفاده از نیرویی که توسط انرژی الکتریکی تولید می‌شوند، سوزن منگنه را بر روی سطح مورد نظر می‌کوباند. نوع بادی نیز با استفاده از فشار هوای فشرده شده این کار را انجام می‌دهد.
 

چسب نیازی به تعریف دارد؟

چسب ممکن است نیازی به تعریف نداشته باشد، اما انواع مختلفی دارد که در اینجا در مورد آن توضیح مختصری می‌دهیم تا مشخص شود که در مورد کدام نوع آن صحبت می‌کنیم. در این جا منظورمان از چسب ماده یا ترکیبی از مواد شیمیایی‌ای هستند که پس از مالیده شدن به دو سطح مختلف باعث اتصال محکمی بین آن دو سطح می‌شوند. چسب‌ها انواع بسیار متنوع و گسترده‌ای دارند و از آن‌ها در صنایع مختلفی از جمله نجاری و غیره استفاده می‌شود. چسب چوب از بارزترین مثال‌ها و از انواع چسب می‌باشد که از آن به شکل گسترده‌ای در نجاری و صنایع مربوط به چوب استفاده می‌شود.

تفاوت و برتری میخ‌کوب نسبت به چسب چسب

تا اینجا دیدیم که برای اتصال و چسباندن دو سطح مختلف به یکدیگر، راه‌های فراوانی وجود دارد. به طور کلی این راه‌ها را می‌توان به دو بخش میخ‌کوبی و استفاده از چسب تقسیم کرد. ممکن است بارها شنیده باشیم یا کسانی به ما توصیه کرده باشند که به جای چسب از میخ‌کوب یا منگنه‌کوب استفاده کنیم. دلیل این توصیه‌ها برتری ذاتی میخ‌کوب‌ها و منگنه‌کوب‌ها نسبت به چسب می‌باشد.
اما دلیل این برتری چیست؟ اولین و شاید مهم‌ترین دلیلی که بسیاری از کسانی که به صورت حرفه‌ای این در زمینه فعالیت می‌کنند، به زبان می‌آورند این است که میخ یا منگنه دائمی هستند و نیازی به جایگزین شدنشان نیست.
در صورتی که چسب ممکن است بعد از مدتی خاصیت قبلی خود را از دست بدهد. دومین دلیل که اهمیت این مورد هم کم نیست، این است که هزینه‌ی استفاده از میخ و منگنه به جای چسب بسیار پایین‌تر و به صرفه تر است. سومین دلیل که معمولاً به آن اشاره می‌شود این است که استفاده از منگنه و میخ باعث می‌شود تا ظاهری طبیعی‌تر در چوب و دیگر مواد به وجود بیاید. در واقع استفاده از میخ باعث می‌شود تا ظاهری بهتر برای وسیله یا آیتم مورد نظر رقم بخورد.

چگونه منگنه کوب مناسب کار خود را انتخاب کنیم؟

منگنه کوب، ممکن است یک وسیله ی ترسناک و تهدید آمیز به نظر برسد؛ امّا واقعاً اینطور نیست. انواع مختلفی از منگنه کوب ها در بازار موجود است؛ امّا برترین هایی که اینجا به آن ها می پردازیم.

به این علّت که کاربر پسند و دارای کیفیّتی بالا هستند و قیمت هایی دارند که اکثر مشتریان می توانند از عهده خریدشان برآیند، محبوب و پر طرفدار شده اند.در این راهنمای خرید، با نشان دادن و معرّفی انواع دیگر منگنه کوب های موجود در بازار، یک قدم جلوتر می رویم؛ تا هنگام خریدن ابزارتان، بتوانید یک خرید آگاهانه انجام دهید.

تاریخ ایجاد:یک شنیه 13 خرداد 1397
تعداد بازدید: 145
rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد
  

تلفکس: 66953301 - 66953125 صدای مشتری: 02166175069

تلفن: 02166953125 - 02152859

info@tinafelez.com

Copyright 2017 by TinaFlez. | Designed By webcade
دی ان ان evoq